Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | OTG |
| Brand | BOROSIL |
| Model Number | SBL 030 48 LTR |
| Capacity | 48 L |
| Type | Convection |
| Rotisserie | No |
| Body Material | STELL |
| Color | Silver |
| Shade | SILVER |
| Rotisserie Type | MANUAL |
| Control Panel | DIAL |
| Cavity Material | STEEL |
| Finish | CLEAR |
| Door Type | PULL-OUT |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 90-230 degree C |
| Maximum Timer Limit | 90 min |
| Indicator | Yes |
| Chamber Light | Yes |
| Warming Function | Yes |
| Turntable | No |
| See-through Door | Yes |
| Auto Shut-off | Yes |
| Auto Menu | Yes |
| Number Of Auto Menu | 60 |
| Heat-resistant handle | Yes |
| Auto Thermostat | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Requirement | 230 |
| Width | 55.2 mm |
| Height | 47.5 mm |
| Depth | 36 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Warranty Summary | 2 |
| Covered in Warranty | ALL MANUFACTURING PART |
| Not Covered in Warranty | DAMAGE |





Reviews
There are no reviews yet.