Description
Bosch 12 kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine (WOA126X1IN, Silver Inox)
Bosch 12 kg Fully Automatic Top Loading Washing Machine (WOA126X1IN, Silver Inox)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Washing Machine, 1 Inlet pipe, 1 Drain Hose, 1 water filter, 1 User manual |
| Brand | BOSCH |
| Model Name | WOA126X1IN |
| Function Type | Fully Automatic Top Load |
| Washing Capacity | 12 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 RPM |
| In-built Heater | No |
| Color | Silver |
| Shade | Silver Inox |
| Installation & Demo | Authorised Service Engineer will install the Washing Machine, make it operational and explain the below details. 1. How to Use, 2. Features,3. Do's and Dont's. |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor from Bosch |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused By Improper Use as Determined By the Company Personnel. Modification or Alteration of any Nature Made in the Electrical Circuitry/or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that Do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Digital Display | Yes |
| Width | 60.1 cm |
| Height | 100 cm |
| Depth | 63 cm |
| Weight | 48 kg |
Reviews
There are no reviews yet.