Description
Designer chimney with LED lights
Designer chimney with LED lights
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Bosch customer support directly on 1800-266-1880 and provide the products model name., Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | Bosch |
| Model Number | 60 cm Straight Glass hood |
| Brand Color | silver |
| Finish | silver |
| Shape | Box |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | push Button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | DWG068D50I |
| Color | Steel |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 73 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | CFL |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 350 w |
| Engine Power | 350 |
| Height | 64.2 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 20 kg |
| Cord Length | 1.5 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 years |
| Service Type | 5 years manufacturer warranty |
| Covered in Warranty | Technical issue |
| Not Covered in Warranty | physical damage after delivery |
Reviews
There are no reviews yet.