Description
Bosch 9 kg Inverter Fully-Automatic Front Loading Washing Machine (WGA244AWIN, White, Inbuilt Heater)
Bosch 9 kg Inverter Fully-Automatic Front Loading Washing Machine (WGA244AWIN, White, Inbuilt Heater)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | 1 Washing Machine, User Manual, Components of Water Inlet Hose, Tapping Screw, Warranty Card |
| Brand | BOSCH |
| Model Name | WGA244AWIN |
| Function Type | Fully Automatic Front Load |
| Energy Rating | 5 |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Tumble |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| In-built Heater | Yes |
| Color | White |
| Dryer Capacity | 0 kg |
| Maximum Temperature | 75 degree C |
| Water Level Selector | Yes |
| Shade | White |
| Technology Used | Pulley Drive |
| Installation & Demo | Authorised Service Engineer will install the Washing Machine, make it operational and explain the below details. 1. How to Use, 2. Features,3. Do's and Dont's. |
| Warranty Summary | 2 years on product, 12 years on motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel, Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set, Site (Where the Premises is Kept) Conditions that do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine, The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine, Defects due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Center's or Purchasers Residence |
| Warranty Service Type | On Site |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | No |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Transparent Window Display | Yes |
| Wheel Support | No |
| Digital Display | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Preset Timer | No |
| Wrinkle Prevention | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Noise Level Spin | 25 dB |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Width | 60.96 cm |
| Height | 84.8 cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Cord Length | 2 m |
| Weight | 65 kg |
Reviews
There are no reviews yet.