Description
90 cm box slimline hood
90 cm box slimline hood
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Bosch customer support directly on 1800-266-1880 and provide the products model name., Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | Bosch |
| Model Number | DEE936BIN |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Silver |
| Shape | Box |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1180 CMH |
| Control Panel Type | Electronic push button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Silver, Grey |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Three-phase |
| Power Requirement | 250 V |
| Engine Power | 210 |
| Height | 103 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 53 cm |
| Weight | 37 kg |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Certification | CE |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Service Type | Repair of Motor on site by Bosch customer Care |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | Physical damage due to mishandling |
Reviews
There are no reviews yet.