Description
DWB068G50I 60 cm Wall-mounted Chimney with Glass Touch Hood
DWB068G50I 60 cm Wall-mounted Chimney with Glass Touch Hood
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | DWB068G50I |
| Brand Color | STAINLESS STEEL |
| Finish | STAINLESS STEEL |
| Shape | Straight Glass Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | TOUCH |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | DWB068G50I |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | a'220' '50' |
| Engine Power | 350 |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 17 kg |
| Cord Length | 1.1 m |
| Other Dimensions | Ducting connection: 150mm diameter |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Certification | EN 61591 |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 2 Years comprehensive and 5 years on Blower Motor |
| Service Type | Onsite warranty |
| Covered in Warranty | 2 Years comprehensive warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage during warranty period |
Reviews
There are no reviews yet.