Description
Bosch DWB97FM50 90CM, BOX HOOD WITH GLASS INLAY, MULTI LAYER CASSETTER FILTER, TOUCH, REAL SUCTION POWER 750M/H, LED ILLUMINATION.
Bosch DWB97FM50 90CM, BOX HOOD WITH GLASS INLAY, MULTI LAYER CASSETTER FILTER, TOUCH, REAL SUCTION POWER 750M/H, LED ILLUMINATION.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | DWB97FM50 |
| Brand Color | STEEL |
| Finish | STEEL |
| Shape | STRAIGHT |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Bosch DWB97FM50 |
| Color | Steel |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 70 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 5 |
| Light Type | LED ILLUMINATION |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 5MPS |
| Engine Power | 300 |
| Height | 1000 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 610 cm |
| Weight | 45 kg |
| Warranty Summary | 2 YEAR COMPLETE |
| Service Type | On Site |
| Covered in Warranty | 2 YEAR COMPELET |
| Not Covered in Warranty | 5 YEAR MOTOER |
Reviews
There are no reviews yet.