Description
BOSCH DWK098G60I, 90 CM, ISLAND, MESH FILTER, TOUCH, REAL SUCTION POWER 800 M/H, LED ILLUMINATION.
BOSCH DWK098G60I, 90 CM, ISLAND, MESH FILTER, TOUCH, REAL SUCTION POWER 800 M/H, LED ILLUMINATION.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | DWK098G60I |
| Brand Color | BLACK |
| Finish | Black Glass |
| Shape | Straight glass and stainless steel chimney for wall mounting |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel, Glass |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | TOUCH |
| Ductless | No |
| Filter Type | Double Layer Stainless Steel |
| Model Name | Bosch DWK098G60I |
| Color | Black |
| Speed Levels | 4 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 71 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED illumination |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 – 240 V, 50 hz |
| Engine Power | 300 |
| Other Power Features | Total power of the motors 350 W, Frequency 50 Hz, Total power of the lamps 1 W 2 2 Unit, Voltage (V) 230 V |
| Height | 50 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 27 kg |
| Cord Length | 1.5 m |
| Other Dimensions | Dimensions of the product, with chimney (if exists) (HxWxD mm): 500 x 900 x 480 |
| Certification | In accordance with the EU-Regulation No 65/2014 |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | Manufacturing Defects |
| Service Type | ON SITE |
| Covered in Warranty | 2 Year on Product, 5 Years Warranty on Motor |
| Not Covered in Warranty | Warranty Covered Against Manufacturing Defect |
Reviews
There are no reviews yet.