Description
Serie | 8 wall-mounted cooker hood | Black
Serie | 8 wall-mounted cooker hood | Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | DWS97BA62I |
| Brand Color | Black |
| Finish | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Air Suction Capacity | 1600 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Filterless |
| Model Name | DWS97BA62I |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 68 dB |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Other Lighting Features | LED |
| Phase | Three-phase |
| Power Requirement | 224 W, 230 V |
| Engine Power | 220 |
| Other Power Features | Back-pressure flap: Yes |
| Height | 80 cm |
| Width | 89.5 cm |
| Depth | 43.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Cord Length | 1.5 m |
| Other Dimensions | High Quality Wire |
| Auto Start Function | Yes |
| Timer Present | Yes |
| Certification | n accordance with the EU-Regulation No 65/2014 |
| Warranty Summary | 24 Months |
| Service Type | Contact Bosch Customer Care |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.