Description
Ergonomic shape fits your hand conveniently 3 SS Blades to do a variety of Jobs effortlessly 2 Speed Levels for Faster Blending/Mixing/Pureeing Stainless Steel Shaft Wall Mounting Bracket for easy storage 2 Years Motor Warranty
Ergonomic shape fits your hand conveniently 3 SS Blades to do a variety of Jobs effortlessly 2 Speed Levels for Faster Blending/Mixing/Pureeing Stainless Steel Shaft Wall Mounting Bracket for easy storage 2 Years Motor Warranty
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | warranty card, 1 blender, 3 blade, wall mounted stand |
| Model | b101 |
| Body Material | plastic |
| Blade Material | stainless steel |
| Blending | Yes |
| Chopping | Yes |
| Pureeing | Yes |
| Stirring | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Width | 19.5 cm |
| Height | 7.8 cm |
| Depth | 35.9 cm |
| Weight | 1.29 kg |
| Service Type | service centre |
| Warranty Summary | 2 years only on motor |
| Covered In Warranty | motor |
| Not Covered In Warranty | except motor |
| Domestic Warranty | 2 |
| International Warranty | 0 Month |
Reviews
There are no reviews yet.