Description
Can only be use to boil water.
Can only be use to boil water.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Electric Kettle 1.8 L |
| Operating Mode | Cordless Kettle |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 220 ~ 240 V, 50/60 Hz |
| Sales Package | Electric Kettle, Power Base |
| Other Features | Hidden power line., High grade Stainless Steel pot Body., High-quality thermostat, precise temperature control., Automatic power off after boiling., 360 degree rotation. |
| Height | 25 cm |
| Cord Length | 0.7 m |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.686 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty on Manufacturing Defect. |
| Warranty Service Type | Please reach out to Brilliant customer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Damaged caused by customer. |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.