Description
This air cooler assures that you experience a mighty air throw and non-stop performance around the year. The castors make it portable and the design complements your home decor.
This air cooler assures that you experience a mighty air throw and non-stop performance around the year. The castors make it portable and the design complements your home decor.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Brize |
| Model Name | Ice Crush |
| Color | White, Black |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 75 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | 3 |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Aluminum Winding |
| Castor Wheels | No |
| Number of Fan Blades | 1 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | No |
| Power Requirement | 220V |
| Power Consumption - Heating | 130 W |
| Cooler Location | Indoor |
| Width x Height x Depth | 43 cm x 111 cm x 42 cm |
| Weight | 10 kg |
| Warranty Summary | 3 Year On Motor 1 Year On Pump |
| Covered in Warranty | Warranty Covers 1 Year on Motor, And 1 YearPump |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not covered honeycomb |
| Warranty Service Type | Customer have to mail or call us to avail warranty |
| Domestic Warranty | 3 Year |
Reviews
There are no reviews yet.