Description
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | IRIS 1.8 L PURPLE |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Purple |
| Capacity | 1.8 L |
| Capacity in Cups | 1.8 Cups |
| Model Name | IRIS 1.8L |
| Series | IRIS |
| Functions | AUTO POWER OFF, NON STICK COOKING BOWL |
| Material | ALUMINIUM |
| Lid Material | SS |
| Sales Package | rice cooker, measuring cup, powercord, spatula, additional bowl |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Power Consumption | 300 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 27 cm |
| Height | 30 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 2.495 kg |
| Warranty Summary | 2 YEARS MANUFATURERS WARRANTY |
| Warranty Service Type | REPAIR |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | AGAINST PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.