Description
BUTTERFLY ELECTRIC POWER HOB, INDUCTION STOVE 900 W,
BUTTERFLY ELECTRIC POWER HOB, INDUCTION STOVE 900 W,
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top |
| Brand | Butterfly |
| model_name | JET INDUCTION STOVE |
| Model | JET HOB |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | GLASS TOP |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | MILK, ROTI, DOSA, PRESSURE COOK, DEEP FRY, GRAVY |
| Display | BLACK |
| Timer | YES |
| Timer setting | YES hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | IN BUILT |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | RECTANGLE |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | YES |
| Cord length | 5000 cm |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 0.5 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Weight | 2.34 kg |
| Other Body & Design Features | GLASS TOP RECTANGULAR BLACK |
| Service Type | MANUFACTURERS WARRANTY |
| Warranty Type | REPAIR |
| Warranty Summary | 1 |
| Covered In Warranty | AGAINST MANUFACTURING DEFECT |
| Not Covered In Warranty | BREAKAGE |
| International Term | NO |
Reviews
There are no reviews yet.