Description
Butterfly Jet Hob Plus Pressure Cooker Black
Butterfly Jet Hob Plus Pressure Cooker Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cook Top, 1 Pressure Cooker, Warranty Card, User Manual |
| Brand | Butterfly |
| model_name | Jet Hob Induction Stove Plus Friendly 3 L Pressure Cooker with Induction Bottom |
| Model | Jet Hob Plus Pressure Cooker |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Glass Top |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | Milk, Roti, Dosa, Pressure Cook, Deep Fry, Gravy |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | AC 220 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 2.34 kg |
| Service Type | Carry In |
| Warranty Type | Repair |
| Warranty Summary | 1 Year on induction cooktop and 5 Year warranty on presure cooker |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.