Description
NA
NA
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Butterfly |
| Model Number | Matchless Plus 60 Jet 2 Burner |
| Brand Color | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Shape | Curve |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | Touch |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| Engine Power | 180 |
| Height | 52 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 64 cm |
| Weight | 16 kg |
| Cord Length | 1.5 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Timer Present | Yes |
| Other Features | Glass Lining, Power Efficient |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 7 Years on Motor and 2 Years Warranty on Stove |
| Service Type | Onsite Service |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | All Parts other than Motor |
Reviews
There are no reviews yet.