Description
Bring Butterfly chimneys at your home and make your kitchen modern and dust free
Bring Butterfly chimneys at your home and make your kitchen modern and dust free
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Butterfly |
| Model Number | Reflection plus auto clean |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Glossy |
| Shape | Square |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | Toch |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Reflection plus hot auto clean |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230 v |
| Engine Power | 190 |
| Height | 50 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | Yes |
| Timer Present | Yes |
| Other Features | Hand motion chimney |
| Warranty Summary | 7 |
| Service Type | Customer care |
| Covered in Warranty | Motor is covered under warranty |
| Not Covered in Warranty | Body damaged is not covered |
Reviews
There are no reviews yet.