Description
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
Additional Cooking Bowl, Rice Paddle, Measuring Cup,Power input:230v,frequency:50HZ
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | STREAK 1.8 L CHERRY RED |
| Type | Rice Cooker |
| Color | Cherry red |
| Capacity | 1.8 L |
| Capacity in Cups | 1.8 Cups |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Material | ms, aluminium |
| Lid Material | ss and glass |
| Sales Package | rice cooker, lid |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 700 W |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 27.5 cm |
| Height | 31 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| Weight | 2.45 kg |
| Warranty Summary | 2 YEARS AGAINST MANUFACTURING DEFECTS |
| Warranty Service Type | repair |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.