Description
2.8 LTR , NON STICK BOWL, 800W, AUTO SHUT OFF ATRACTIVE COLOUR
2.8 LTR , NON STICK BOWL, 800W, AUTO SHUT OFF ATRACTIVE COLOUR
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | STREAK 2.8 L CHERRY RED |
| Type | Rice Cooker |
| Color | CHERRY RED |
| Capacity | 2.8 L |
| Capacity in Cups | 2.8 Cups |
| Model Name | STREAK 2.8 |
| Series | STREAK |
| Functions | AUTO SHUT OFF, NON STICK COOKING BOWL |
| Material | Aluminium |
| Lid Material | SS |
| Sales Package | RICE COOKER, MEASURING CUP, ADDITIONAL COOKING BOWL, RICE PADDLE |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | No |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Power Requirement | 220 |
| Power Consumption | 800 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Width | 31 cm |
| Height | 35 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 4.2 kg |
| Warranty Summary | 2 YEARS OF MANUFACTURER'S WARRANTY |
| Warranty Service Type | REPAIR |
| Covered in Warranty | YES |
| Not Covered in Warranty | AGAINST PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.