Description
Prepare healthy and tasty sandwiches in the convenience of your kitchen. The non-stick coated plates nee less oil while toasting making the sandwiches healthy.
Prepare healthy and tasty sandwiches in the convenience of your kitchen. The non-stick coated plates nee less oil while toasting making the sandwiches healthy.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Main Unit & User Manual |
| Brand | Candes |
| Model ID | Crisp Sandwich Griller, 750 W with 4 Slice Non-Stick |
| Slice Capacity | 2 |
| Color | Black & Silver |
| Indicators | Power Indicator |
| Cord length | 1.5 m |
| Other Body Features | Elegant black finish body; Non-stick plates provide a healthy low fat sandwich |
| Non-Skid Feet | Yes |
| Other Convenience Features | New designs, Durable die cast aluminum grill plates |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 23 cm x 23 cm x 9 cm |
| Net Weight | 1.3 kg |
| Warranty Summary | Warranty: 1 year warranty provided by the manufacturer from date of purchase |
| Service Type | or warranty related issues, please call the CCustomer Support – 9310217042 or Email at care@candesworld.com |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any type of mishandling, defect & tear caused due to improper installation & handling by customer, if customer did not clean the product time to time, Or any damage in the product |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
Reviews
There are no reviews yet.