Description
Inox + Front Glass, Size: 60 Cm, Invisible logo & Touch Screen, Metal Housing, 1000 m3/h Metal, 3 Speed, 2×1 W LED Lamps, Baffle Filter, 150 mm Air outlet, 1.5 M Plastic Pipe
Inox + Front Glass, Size: 60 Cm, Invisible logo & Touch Screen, Metal Housing, 1000 m3/h Metal, 3 Speed, 2×1 W LED Lamps, Baffle Filter, 150 mm Air outlet, 1.5 M Plastic Pipe
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Carysil |
| Model Number | Elegent 60 BF |
| Brand Color | Stainless steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Shape | NA |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Touch Screen |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Elegant |
| Color | Steel |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 64 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED Lamp |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 ~240 V |
| Engine Power | 210 |
| Height | 50 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 14.75 kg |
| Cord Length | 1 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 years (1st year cover all electrical parts then only Motor & blower Cover) |
| Service Type | 5 years (1st year cover all electrical parts then only Motor & blower Cover) |
| Covered in Warranty | 1st years Switch & motor & blower |
| Not Covered in Warranty | wear & tear & imporer handling |
Reviews
There are no reviews yet.