Description
Mechanical Control Panel 3 extraction levels Motor M3R, Extra silent. Halogen lighting Easy to install system Dishwasher-washable Filters Finished in stainless steel
Mechanical Control Panel 3 extraction levels Motor M3R, Extra silent. Halogen lighting Easy to install system Dishwasher-washable Filters Finished in stainless steel
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Cata |
| Model Number | S-PLUS 90 |
| Brand Color | STEEL, GLASS |
| Finish | STEEL |
| Shape | SQUARE |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating, Glass |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | PUSH CONTROL |
| Ductless | No |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | S-PLUS 90 |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 70 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 V TO 240 V |
| Engine Power | 270 |
| Height | 44 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 46 cm |
| Weight | 12 kg |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 5 Years on Motor and 1 Year Comprehensive Warranty |
| Service Type | Home Services |
| Covered in Warranty | Motor, Glass, Rotor, Metal Grease Filters and PCB |
| Not Covered in Warranty | Bulbs/LEDs are Not Covered Under Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.