Description
Acoustic engineering, with sound ess than 15 db, means that this humidifier is one of the most silent ever made
Acoustic engineering, with sound ess than 15 db, means that this humidifier is one of the most silent ever made
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | CELLFORCE |
| Model Name | beatles humidifire Portable Room Air Purifier |
| Type | Room |
| Filter Type | Humidifier |
| Color | Red, Black |
| Shade | Red, Black |
| Material | PLASTIC |
| Coverage Area | 10 sq ft |
| Water Tank Capacity | 0.2 L |
| Suitable For | ROOM, CAR |
| Technology Used | NA |
| Air Flow Level | 3.6 cu.m/hr |
| Number of Speed Settings | 1 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | No |
| UV Lamp | No |
| Ozone Output | 15 mg/hr |
| Humidifier | Yes |
| Indicators | NA |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | Yes |
| Display Type | NA |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | No |
| Timer | No |
| Other Convenience Features | NA |
| Power Consumption | 2 W |
| Operating Temperature | NA degree C |
| Retractable Cord | No |
| Adjustable Fan | No |
| Width | 8 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Other Dimensions | NA |
| Warranty Summary | NA |
| Covered in Warranty | NA |
| Not Covered in Warranty | NA |
| Warranty Service Type | NA |
Reviews
There are no reviews yet.