Description
Knob control: makes it extremely simple to use A grade crystal shiny glass plate 2 in 1 knob- controls temperature & time Elegant design Compact, portable an easy to install Motor: 1600W Easy operation
Knob control: makes it extremely simple to use A grade crystal shiny glass plate 2 in 1 knob- controls temperature & time Elegant design Compact, portable an easy to install Motor: 1600W Easy operation
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | cello |
| model_name | Blazing 600 B-Gold |
| Model | Blazing 600 B Induction Cooker with Knob Control |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Gold |
| Body Material | Glass |
| Control | Jog Dial |
| Preset Cooking Menus | 6 |
| Display | NO |
| Timer | Yes |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | 1 Induction Plate, 1 Jog Dial |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 1600 W |
| Power Input | 220-240, 50Hz |
| Automatic shut-off | No |
| Cool Touch | No |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | Replacement |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturing Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Other Than Manufacturing Defects |
Reviews
There are no reviews yet.