Description
Chef Pro Sandwich Maker Single.Powerful 700 Watts . Overheating protection.Upright stand for storing.Thermostatically controllled heating element.Cool touch handle & locking Handle.Non stick coated plates, Easy cleaning.
Chef Pro Sandwich Maker Single.Powerful 700 Watts . Overheating protection.Upright stand for storing.Thermostatically controllled heating element.Cool touch handle & locking Handle.Non stick coated plates, Easy cleaning.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Sandwich Maker Single |
| Brand | Chef Pro |
| Model ID | CPS801 |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Sandwich Plate, Non-stick |
| Functions | Toasting |
| Display Functions | Toasting |
| Color | White |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Adjustable Temperature Settings | No |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W W |
| W x H x D | 12 cm x 23 cm x 0 cm |
| Net Weight | 0.7 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Chef Pro Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.