Description
LEMON PICKLE
LEMON PICKLE
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1PICKLE |
| Brand | CLASSIC CHEF |
| Model Name | LEMON |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Lemon |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Bitter |
| Organic | No |
| Dietary Preference | No Trans Fat |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Storage Instructions | STORE IN DRY PLACE, DO NOT REFRIGERATE |
| Nutrient Content | Vitamin A Vitamin K and Calcium, low in Saturated Fat, and Cholesterol, Good source of Dietary Fiber, |
| Preservation Process | GINGELLY OIL |
| Ingredients | CHILLY POWDER, LEMON, GINGELLY OIL, SALT |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Manufactured By | TASTE ME FOODS |
| Certification | FSSAI CERTIFIED |
| Other Features | This food is low in Saturated Fat, Very low in Cholesterol |
| Width | 7 cm |
| Height | 13 cm |
| Depth | 7 cm |
Reviews
There are no reviews yet.