Description
LED EMERGENCY LIGHT WITH LI-ION BATTERY
LED EMERGENCY LIGHT WITH LI-ION BATTERY
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | ENWALK |
| Model Name | BRIGHTO 121 LI DIFUSED |
| Type | Emergency Lights |
| Inbuilt Torch | No |
| Color | Orange |
| Light Modes | 3 Modes |
| Luminance Power | 3 lux |
| Reflector | No |
| Light Coverage | 360 ° |
| Operating Time - Continuous Light | 6 hrs |
| Operating Time - Full Bright | 4 hrs |
| Operating Time - Reduced Light | 6 hrs |
| Operating Time - AC Mains | 6 hrs |
| Charging Time | 8 hrs |
| Maximum Number of Recharges | 250 |
| Carry Handle | Yes |
| Overcharge Protection | Yes |
| Over Discharge Protection | Yes |
| Rechargeable Battery | Yes |
| External Battery Support | No |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Power Consumption | 3 W |
| Power Requirements | 3 |
Reviews
There are no reviews yet.