Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 kitchen scale,batteries,charger |
| Model Name | Electronic Kitchen Scale both battery and ac operated along with free adaptor and batteries WITH MAX CAPACITY 10 kg |
| Model Number | Kitchen Scale Advanced SF – 400A |
| Color | White |
| Display | digital |
| Display Size | 5×2 |
| Powered By | AC/Battery |
| Power Requirement | 1.5 V and 50 Hz |
| Power Consumption | 3 W |
| Battery Type | AAA |
| Number of Batteries | 2 |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Platter Width | 15.5 mm |
| Platter Height | 15.5 mm |
| Domestic Warranty | 0 Year |
| International Warranty | 0 Year |
| Warranty Summary | 7 days replacement |
| Warranty Service Type | replacemnet |
| Covered in Warranty | nothing |
| Not Covered in Warranty | anything |





Reviews
There are no reviews yet.