Description
Sim Type. Dual Sim ; Model No. U1; Duke Warranty Period. No Warranty ; Battery Capacity. 1000 mAh ; Primary Camera. Digital Camera. Battery Capacity: 1000 mAh RAM: 32 MB RAM Screen Size: 1.8 Inches Primary Camera: Digital Camera
Sim Type. Dual Sim ; Model No. U1; Duke Warranty Period. No Warranty ; Battery Capacity. 1000 mAh ; Primary Camera. Digital Camera. Battery Capacity: 1000 mAh RAM: 32 MB RAM Screen Size: 1.8 Inches Primary Camera: Digital Camera
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| In The Box | HANDSET::CHARGER::BATTERY |
| Model Number | U1 |
| Model Name | U 1 DUKE |
| Color | BLACK & BLUE |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | Yes |
| Additional Content | CHARGER AND BATTERY |
| Display Size | 4.57 cm (1.8 inch) |
| Resolution | 120*240 |
| Primary Clock Speed | 512 MHz |
| Internal Storage | 32 MB |
| RAM | 4 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Primary Camera | 0.3MP Rear Camera |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Warranty Summary | 6 months |
Reviews
There are no reviews yet.