Description
Eureka Forbes Aeroguard PRO 1000H Room Air Purifier (White)
Eureka Forbes Aeroguard PRO 1000H Room Air Purifier (White)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | EUREKA FORBES |
| Model Name | Aeroguard PRO 1000H |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 1200 sq.ft |
| Control Type | WiFi |
| Suitable For | House and Office |
| Technology Used | UV-C Technology |
| Air Flow Level | 2.5 cu.m/hr |
| Clean Air Delivery Rate | 419 CMH |
| Humidifier | Yes |
| Other Performance Features | With the help of Professional HEPA 13, Removing upto 99.97 Percent Micro-particles such as PM 2.5 and 10 (Fine Dust, Pollen and Mould Spores) |
| Automatic Shut Off | No |
| Portable | No |
| Display Type | 2.5 Digital Display |
| Child Lock | No |
| Other Convenience Features | With CADR of 419 CMH: Covers an Area of 1200 Sq.ft and Comes with WiFi Option for Comfortable Use |
| Power Consumption | 60 W |
| Adjustable Fan | Yes |
| Other Features | This Model Comes with a Humidifier Option that helps Retain Moisture in your Skin |
| Width | 23 cm |
| Height | 52 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 6 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Domestic Warranty on All Parts Excluding Consumables. Technician Visit, if Applicable, will be Charged to the Customer. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | The Concerned Authorized Service Center will Advise the Customer whether to Effect the Repairs at Site or at the Authorized Service Center. |
Reviews
There are no reviews yet.