Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | EUREKA FORBES |
| Model Name | Clean Air GLO |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Ionizer |
| Color | White |
| Shade | White |
| Material | GLASS |
| Coverage Area | 100 sq ft |
| Control Type | Ion Emitter |
| Suitable For | Bed Room, Kitchen, Office, Hall, Home, Living Room |
| Technology Used | creates healthy indoor environment., Built In ionizer releases negative ions in the air & curbs the pollutants., Cleans air by eliminating smoke, odour and airborne allergens. |
| Air Flow Level | 3.6 km/hr |
| Ionizer | Yes |
| Portable | Yes |
| Other Convenience Features | Easy Use And Plug As Portable, Cleans Air , Removes Smoke And Odour |
| Power Requirement | 5 |
| Power Consumption | 5 W |
| Operating Temperature | degree C degree C |
| Width | 8 cm |
| Height | 11.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Warranty Summary | Not Found |
| Covered in Warranty | Manufacturing |





Reviews
There are no reviews yet.