Description
Top Grade Heat Resistant ABS Body kitLow Noise yet High power 750W MotorSteel BladesIncredible Range of 12000-18000RPMExtra Sharp Food Grade Stainless3 Speed with Steel Jars2 Year Warranty
Top Grade Heat Resistant ABS Body kitLow Noise yet High power 750W MotorSteel BladesIncredible Range of 12000-18000RPMExtra Sharp Food Grade Stainless3 Speed with Steel Jars2 Year Warranty
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Manual |
| Power Required | 230V |
| Auto Switch Off | No |
| Locking System | Yes |
| Juicer Type | Electric Citrus Juicer |
| Non-slip Feet | Yes |
| Seed Collector | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Warranty Service Type | Repair/Replace |
| Covered in Warranty | All Parts |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 2 Year |
| Depth | 30 cm |
| Height | 30 cm |
| Width | 25 cm |
| Weight | 4.2 kg |
Reviews
There are no reviews yet.