Description
EUROLINE SANDWICH MAKER IS AN ESSENTIAL AND A MUST HAVE APPLIANCE FOR YOUR KITCHEN. MAKE CRISPY AND DELICIOUS GRILLED, STUFFED TOAST SANDWICHES WITH YOUR FAVORITE VEGETABLES, SPREAD, CHEESE WITHIN SECONDS.
EUROLINE SANDWICH MAKER IS AN ESSENTIAL AND A MUST HAVE APPLIANCE FOR YOUR KITCHEN. MAKE CRISPY AND DELICIOUS GRILLED, STUFFED TOAST SANDWICHES WITH YOUR FAVORITE VEGETABLES, SPREAD, CHEESE WITHIN SECONDS.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Sandwich Maker,User manual |
| Brand | EUROLINE |
| Model ID | EL 003 (sandwich maker) |
| Slice Capacity | 2 |
| Cooking Plate | Non Stick coated Plates, Non Stick |
| Functions | Griddling |
| Display Functions | Toasting |
| Color | Black |
| Indicators | Yes |
| Lid Lock | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Other Body Features | Handle Locking system Handle |
| Timer | Yes |
| Adjustable Temperature Settings | No |
| Removable Drip Tray | No |
| Other Convenience Features | Reheat |
| Power Requirement | 240 V |
| Power Consumption | 750 W |
| Warranty Summary | 1 Year EUROLINE Warranty |
| Service Type | (7838868153) All Days: 10 am-7 pm |
| Not Covered in Warranty | Warranty shall not cover any damage resulting from adaptations or adjustments which may be made to the product. Warranty does not extend to cabinets, knobs, labels, or any accessories. Warranty does not cover the risk to the product caused by accident, lightening, water, fire, other acts of God, improper ventilation, dropping or excessive shock or any external cause beyond Brand's control. |
| Covered in Warranty | Any Manufacturing Defect |
Reviews
There are no reviews yet.