Description
EUROLINE POP-UP TOASTER DELIGHTS YOUR MORNING BY MAKING A PERFECT BREAD TOAST WITH SMILEY IMPRESSION. EASY TO MAKE. SAVES TIME AND ENERGY.
EUROLINE POP-UP TOASTER DELIGHTS YOUR MORNING BY MAKING A PERFECT BREAD TOAST WITH SMILEY IMPRESSION. EASY TO MAKE. SAVES TIME AND ENERGY.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 pc pop up toaster |
| Brand | Euroline |
| Model | EL-820 |
| Type | Pop up Toaster |
| Color | Yellow |
| No of Slices | 2 |
| Wide slots for thick breads | Yes |
| High lift for small breads | Yes |
| Bread slice centering | Yes |
| Auto Pop-up | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Lid | No |
| Toasting | Yes |
| Warming | Yes |
| Reheat | Yes |
| Variable Browning | Yes |
| Defrost | No |
| Power Input | 700 W |
| Power Consumption | 700 W |
| Cord Storage | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 0.7 kg |
| Service Type | manufacturing defect |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturing Warranty from service centre |
| Covered In Warranty | Physical or Liquid Damage . |
| Not Covered In Warranty | Physical or Liquid Damage . |
Reviews
There are no reviews yet.