Description
Get rid of harmful indoor air pollutants with AP322.With its 7 stage purification technology,always surround yourself with clean air.
Get rid of harmful indoor air pollutants with AP322.With its 7 stage purification technology,always surround yourself with clean air.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | EVEREADY |
| Model Name | AP322 |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | Gold |
| Shade | Gold |
| Material | ABS |
| Coverage Area | 670 sq ft |
| Control Type | Touch, Remote |
| Suitable For | Bed Room, Office, Living room |
| Air Flow Level | 150 CMH |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | No |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | Yes |
| Clean Air Delivery Rate | 150 CMH |
| Humidifier | No |
| Indicators | Air Quality Indicator |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | No |
| Timer | Yes |
| Other Convenience Features | Air Quality Indicator |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 40 W |
| Noise Level | 55 dB |
| Width | 33 cm |
| Height | 50.5 cm |
| Depth | 19 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects arising due to faulty materials or craftsmanship within the warranty period. |
| Not Covered in Warranty | Damages and damages resulting from accidents, mishandling or negligence on the part of consumer.It doesn't cover consumables, surface coating, normal wear and tear of parts. |
| Warranty Service Type | Onsite Warranty-Please Contact the Eveready Customer Care Toll Free Number:1800-102-4041 or Email:appliancecare@eveready.co.in |
Reviews
There are no reviews yet.