Description
Make cooking convenient and easy with the IC201 that features 7 preset cooking menus, a push button control panel and a number of other quality features.
Make cooking convenient and easy with the IC201 that features 7 preset cooking menus, a push button control panel and a number of other quality features.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cooktop |
| Brand | EVEREADY |
| model_name | IC301 |
| Model | IC301 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 7 |
| Display | 4 Digits Led Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | 3 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | Efficient Aluminium coil |
| Spill Proof | No |
| Grid Type | no |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Power Consumption | 1400 W |
| Power Input | 220-250 |
| Cord length | 200 cm |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 2.1 kg |
| Other Features | no |
| Other Body & Design Features | no |
| Service Type | On site services |
| Warranty Type | 2 year warranty on site |
| Warranty Summary | 2 year warranty across India |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered In Warranty | Warranty doesn't cover any damag caused to the product due to improper installation by customer |
| International Term | no |
Reviews
There are no reviews yet.