Description
Add a style quotient to your kitchen with the IC301 Induction Cooker with a durable non-polished crystallite plate. Enjoy smart cooking!
Add a style quotient to your kitchen with the IC301 Induction Cooker with a durable non-polished crystallite plate. Enjoy smart cooking!
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | EVEREADY |
| model_name | IC301 |
| Model | IC301 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Control | Push Button |
| Timer setting | 3 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1400 W |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Weight | 2.1 kg |
| Service Type | On site services |
| Warranty Summary | 2 years warray across India |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered In Warranty | Warranty does not cover any damage caused to the product due to improper installation by customer. |
Reviews
There are no reviews yet.