Description
2 slice, plastic body Concealed sandwich maker
2 slice, plastic body Concealed sandwich maker
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Sandwich maker, Instruction manual and Warranty card |
| Brand | EVEREADY |
| Model ID | sandwich Griller SG211 750W |
| Slice Capacity | 2 |
| Color | White |
| Lid Lock | Yes |
| Power Requirement | 220 – 240 volts, 50Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 30 cm x 20 cm x 10 cm |
| Net Weight | 1.25 kg |
| Warranty Summary | 2 years |
| Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable, carrying bag), damage caused to the product due to improper installation by customer. |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
Reviews
There are no reviews yet.