Description
Preparing meals for a dozen guests is not a joke. However, this electric rice cooker from Everest can come to your rescue during testing situations. It saves you time and effort by letting you cook rice in a jiffy.
Preparing meals for a dozen guests is not a joke. However, this electric rice cooker from Everest can come to your rescue during testing situations. It saves you time and effort by letting you cook rice in a jiffy.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Model Number | EVD 18 Classic |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Model Name | EVD 18 Classic |
| Lid Material | Stainless Steel Lid |
| Sales Package | Main Unit, Cooking Pan , Rice scoop, Measuring Cup , Cord Plug, Trivet, Instruction Manual with Warranty Card |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Soup Making | Yes |
| Cooking | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | No |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | No |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | No |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 120 V , 50 Hz |
| Power Consumption | 700 W |
| Cool Touch Handles | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Poaching Tray | No |
| Cooking Pan | Anodized Aluminium |
| Width | 28 cm |
| Height | 27 cm |
| Depth | 15.5 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Warranty Service Type | Customer needs to bring the product to Any Authorized Service Center |
| Covered in Warranty | Any manufacturing defect or non-functionality of the product |
| Not Covered in Warranty | Manual damage to the set is not covered under warranty.For any manufacturing defects/malfunctioning will be either repaired or replaced. Unauthorized tampering of the product during warranty period will cease the warranty |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.