Description
Cook your favourite dishes comfortably with this chimney from Faber Hood. It features a Nylon filter that removes dust and dirt particles from the air, three-layer Baffle filter to retain oil and other residues, and lots more.
Cook your favourite dishes comfortably with this chimney from Faber Hood. It features a Nylon filter that removes dust and dirt particles from the air, three-layer Baffle filter to retain oil and other residues, and lots more.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | Hood 3N1 Aerostation Glamour FT AB LTW60 |
| Brand Color | Alligator Black |
| Finish | Black Alligator |
| Shape | Straight Glass |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Push Button Control |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Hood 3N1 Aerostation Glamour FT AB LTW60 |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 250 V, 50 Hz |
| Engine Power | 250 |
| Height | 80 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 53 cm |
| Weight | 15 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 12 Years on Motor and Rotor |
| Service Type | On Site Warranty |
| Covered in Warranty | Motor and Rotor |
| Not Covered in Warranty | Glass, Plastic Parts, Rubber Parts, In Transit Damage |
Reviews
There are no reviews yet.