Description
FILTERLESS CHIMNEY WITH 5 YEAR MOTOR WARRANTY
FILTERLESS CHIMNEY WITH 5 YEAR MOTOR WARRANTY
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | HOOD CREST PLUS HC SC BK 60 |
| Brand Color | BLACK |
| Finish | GLASS |
| Shape | CURVED GLASS |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | TOUCH AND GESTURE |
| Ductless | No |
| Filter Type | Filterless |
| Model Name | HC SC BK 60 Auto Clean Wall Mounted Chimney |
| Color | Black |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| Engine Power | 180 |
| Height | 60 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 13 kg |
| Warranty Summary | 1 Year product Warranty, 5 Year on Motor |
| Service Type | FOR REQUESTING AN INSTALLATION/DEMO FOR THIS PRODUCT ONCE DELIVERED, PLEASE CALL FABER CUSTOMER CARE SUPPORT DIRECTLY ON 1800 209 3484 AND PROVIDE THE PRODUCTS MODEL NAME. FOR ISSUES, CONTACT ON THE BRAND ON – EMAIL – customercare.in@faber.com |
| Covered in Warranty | MOTOR AND ROTOR |
| Not Covered in Warranty | GLASS, PLASTIC PARTS, RUBBER PARTS AND IN TRANSIT DAMAGE ARE NOT COVERED IN WARRANTY |
Reviews
There are no reviews yet.