Description
Warranty : 1 year on Product & 5 year On Motor , Baffle Filters , 1500 m3/hr High Suction Power ,
Warranty : 1 year on Product & 5 year On Motor , Baffle Filters , 1500 m3/hr High Suction Power ,
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | Hood Primus Energy TC HC BK 60 |
| Brand Color | Black |
| Finish | Matte Finish |
| Shape | T-shaped with Curved Glass |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1500 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 250 |
| Engine Power | 250 |
| Height | 50 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 15 kg |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Other Features | Electro Heat Auto Clean Function |
| Launch Year | 2016 |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty Warranty, 5 Year on Motor |
| Service Type | Technician Home Visit |
| Covered in Warranty | Comprehensive Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.