Description
Fabiano Delta-60-BF Wall Mounted Chimney, Silver, 1100 CMH
Fabiano Delta-60-BF Wall Mounted Chimney, Silver, 1100 CMH
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Fabiano |
| Model Number | Delta-60-BF |
| Brand Color | Silver |
| Finish | SS Finish |
| Shape | Pyramid |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 65 dB |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 240 |
| Engine Power | 180 |
| Height | 66 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 53.3 cm |
| Weight | 12.4 kg |
| Cord Length | 1.4 m |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Motor and Product are Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages and Parts Damages are Not Covered in Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.