Description
Fabiano ZEM-II-90-BK-MS Wall Mounted Chimney, Black, 1200 CMH
Fabiano ZEM-II-90-BK-MS Wall Mounted Chimney, Black, 1200 CMH
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Fabiano |
| Model Number | ZEM-II-90-BK-MS |
| Brand Color | Black |
| Finish | Black Finish |
| Shape | Curve |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Glass |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | Motion Sensor |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Black, Grey |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 65 dB |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 240 |
| Engine Power | 163 |
| Height | 90 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50.8 cm |
| Weight | 16 kg |
| Cord Length | 1.4 m |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | Yes |
| Timer Present | Yes |
| Other Features | Motion Sensor Technology, Heat Auto Clean Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Motor and Product are Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages and Parts Damages are Not Covered in Warranty |
Reviews
There are no reviews yet.