Description
100% WHEY PROTEIN IMPORTED FROM USA.Whey Protein Concentrate + Isolate used is Glambia Protein
100% WHEY PROTEIN IMPORTED FROM USA.Whey Protein Concentrate + Isolate used is Glambia Protein
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | fitness friends |
| Model Number | Whey ISorich |
| Quantity | 2 kg |
| Flavor | Chocolate |
| Protein Type | Whey Protein |
| Usage Timings | As per Requirement |
| Form | Powder |
| Dietary Preference | Gluten Free |
| Composition | Total Whey Protein 24g, Whey Protein Concentrate 16g, Whey Protein Isolate 8g |
| Number of Scoops per Container | 60 |
| Ayurvedic | No |
| Container Type | Jar |
| Food Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 33 g |
| Model Name | Whey Isorich |
| Calorie | 133 cal |
| Total Carbohydrate | 3 % |
| Protein | 24 % |
| Dietary Fiber | 1 % |
| Fat | 1 % |
| Potassium | 0 % |
| Sodium | 66.3 % |
| Saturated Fat | 0 % |
| Cholesterol | 0 % |
| Calcium | 0 % |
| Warranty Summary | RDA allowance of nutrients per guideline of Indian council of medical Researches |
Reviews
There are no reviews yet.