Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | FStyler |
| Model Name | Electric Egg Boiler |
| Model Number | Microwave 7 Egg Boiler Steamer & Poacher Cooker |
| Number of Eggs Boiled | 7 |
| Number of Eggs Poached | 1 |
| Number of Layers | 1 |
| Cooking Modes | Steam Cooking |
| Color | Pink |
| Material | Plastic |
| Non-stick Coating | Yes |
| Indicators | Yes |
| Automatic Shut-off | Yes |
| Built-in Cord Storage | No |
| Reheating | Yes |
| Water Free | No |
| See-through Cover | Yes |
| Piercing Pin | Yes |
| Power Requirement | 220V ~ 50Hz |
| Power Consumption | 250 W |
| Service Type | Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturer Defects |
| Not Covered in Warranty | Transport Damage/Burned |





Reviews
There are no reviews yet.