Description
Using this mixer grinder will help you save a lot of time and energy that you would otherwise invest in making chutneys or grinding garam masala.
Using this mixer grinder will help you save a lot of time and energy that you would otherwise invest in making chutneys or grinding garam masala.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Mixer Grinder with 1 Juicer Jar and 2 Bullets Jars |
| Power Required | 220-250V, 50-60 Hz |
| Locking System | Yes |
| Non-slip Feet | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic |
| Warranty Service Type | Off Site |
| Covered in Warranty | Warranty of the product includes only motor. If motor is exposed to water or if the product is opened outside with unauthorized service center warranty is void. |
| Not Covered in Warranty | Warranty shall not cover any damage resulting from adaptions and ajustments which may be made to the product. Warranty does not extend to cabinets, knobs, label, Jars, blades, wires or any accessories. Warranty does not cover risk to the product caused by accident,lightening,water,fire,other acts of God,improper ventilation,dropping or excessive shock or any external cause beyond company's control. |
| Depth | 20 cm |
| Height | 30 cm |
| Width | 18 cm |
| Weight | 2.5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.