Description
Shock proof ABS body Over load protector
Shock proof ABS body Over load protector
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 MIXER 3 GRINDER |
| Power Required | 230v |
| Auto Switch Off | No |
| Locking System | No |
| Material | ABS body, stainless steel jar |
| Juicer Type | Electric Citrus Juicer |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 1.2 |
| Liquidizing Jar Capacity | 1 |
| Chutney Jar Capacity | 0.5 |
| Warranty Summary | 1 YEAR |
| Covered in Warranty | NA |
| Not Covered in Warranty | NA |
| Depth | 20 cm |
| Height | 15 cm |
| Width | 20 cm |
| Weight | 2.7 kg |
Reviews
There are no reviews yet.