Description
A Sleek Look, Modern and Attractive, Chimney in Glass & Steel Features: Push button control Baffle filter Size 60 cms FRP Housing 2 powerful 40 W lamp
A Sleek Look, Modern and Attractive, Chimney in Glass & Steel Features: Push button control Baffle filter Size 60 cms FRP Housing 2 powerful 40 W lamp
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation., For Issues, please contact the brand on – EMAIL: cr@glenindia.com., For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call GLEN customer support directly on 9266655555 and provide the products model name. |
| Brand | GLEN |
| Model Number | GL 6062 SS – 60cm 1000m3/hr LTW |
| Brand Color | Steel |
| Finish | Steel |
| Shape | Streight line |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 |
| Height | 56 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 0 cm |
| Weight | 10 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 7 years for motor |
| Service Type | Onsite Service |
| Covered in Warranty | Full |
| Not Covered in Warranty | physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.