Description
A Bold Classic Hood Cast in Matt Steel Features: Push button controls Cassette Filter Size 60 cms FRP housing Italian motor with TOP 2 powerful 40 W lamps Performance: Airflow 750 m/h
A Bold Classic Hood Cast in Matt Steel Features: Push button controls Cassette Filter Size 60 cms FRP housing Italian motor with TOP 2 powerful 40 W lamps Performance: Airflow 750 m/h
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call GLEN customer support directly on 9266655555 and provide the products model name., For Issues, please contact the brand on – EMAIL: cr@glenindia.com., Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | GLEN |
| Model Number | GL 6075 SS 60 cm 750 m/h CF |
| Brand Color | Slver |
| Finish | A Bold Classic Hood Cast in Matt Steel |
| Shape | Pyramid |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 750 CMH |
| Control Panel Type | Push button controls |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Cassette Filter |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 144 |
| Engine Power | 95 |
| Height | 45 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Summary | 1+6 year extended warranty. |
| Service Type | On Site Service. Terms & Condition- Please visit our Glen website- https://www.glenindia.com/page/warranty-registration-form. To avail the lifetime warranty you need to register online within 90 days of your purchase. For which you have to log on to glen website http://www.glenindia.com or call on 9266655555 |
| Covered in Warranty | For 1 Year – Motor, PCB, Blower and for Extended 6 Years – Motor and PCB and Parts covered under warranty are motor, switch and controls only |
| Not Covered in Warranty | Glass or Glass products, LED Lamps,Bulbs, Rubber & Plastic parts are not covered under warranty. Electronic controls/Touch sensor controls carry only one year warranty and are not covered under life time warranty. |
Reviews
There are no reviews yet.